YKS Tercihleri İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

Soru: Üniversite tercihlerimi ne zaman ve nereden bildirebilirim?

Cevap: Üniversite tercihlerinizi 27 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi’ne girerek elektronik ortamda bildirebilirsiniz.

Soru: Kaç tercih hakkımda var?

Cevap: 24 tercih hakkınız bulunmaktadır. 1 tercih yapabileceğiniz gibi 24 tercih hakkınızı kullanmakta serbestsiniz.

Soru: Tercihlerimi yaparken 4 yıl ve üzeri programlar ile 2 yıllık programları tercih edebilir miyim?

Cevap: Evet, tercih bildirimi yaparken aynı listede hem 4 yıl ve üzeri programlara hem de 2 yıllık programlara yer verebilirsiniz.

Soru: Baraj puanları kalktığına göre istediğim bölümü tercih edebilir miyim?

Cevap: Bazı bölümler için baraj sıralaması devam ediyor.

Tıp Fakülteleri: 50.000 (SAY)
Diş Hekimliği: 80.000 (SAY)
Eczacılık: 100.000 (SAY)
Hukuk: 100.000 (EA)
Mimarlık: 250.000 (SAY)
Mühendislikler: 300.000 (SAY)
Öğretmenlikler: 300.000 (İlgili puan türünde)

Bu sıralamaların içinde değilseniz bu programları yazamazsınız. Diğer programları sıralamanız ne olursa olsun tercih edebilirsiniz.

Soru: Bu sene tercih yapsam ve bir yükseköğretim programına yerleşsem seneye tekrar sınava girdiğimde puanım kırılır mı?

Cevap: 2022’de bir yükseköğretim programına yerleştirilirseniz (ister kayıt yaptırın ister yaptırmayın) 2023 YKS’de ortaöğretim başarı puanınızın yarısı kesilir. Ama 2024’de yeniden tam puanınızı alırsınız.

Soru: Tercihlerimi bildirim gününden daha erken bir tarihte ÖSYM’ye bildirdim, daha sonrasında tercihlerimi değiştirebilir miyim?

Cevap: Evet, tercih süresi bitene kadar tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz.

Soru: Okul birincisiyim tercihlerde dikkat etmem gereken bir durum var mıdır? Vakıf üniversitelerinde de okul birinciliğim geçerli midir?

Cevap: Okul birincilerine ayrılan kontenjan devlet üniversitelerinde sınırlıdır. Adayların bu durumu göz önünde bulundurarak tercih bildirimi yapmaları önemlidir. Okul birinciliği kontenjanı dolmaması durumunda kontenjan genel tercihlere açılır. Okul birinciliği kontenjanları vakıf üniversitelerinde yoktur, okul birincileri vakıf üniversitelerinin genel kontenjanından tercih bildirebilir.

Soru: Bazı programlarda M.T.O.K. yazıyor, bu ne demektir?

Cevap: Teknoloji Fakültelerinin / Sanat ve Tasarım Fakültelerinin / Turizm Fakültelerinin mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları mezunları için ayrılan kontenjanlarına (M.T.O.K.), mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının Tablo 6B.2’de belirtilen alan/dallarından mezun olan adaylar öncelikli olarak yerleştirilecektir. M.T.O.K. kontenjanlarının boş kalması durumunda diğer ortaöğretim kurumlarının diğer alan/dallarından mezun olan adaylar da tercih ettikleri takdirde bu kontenjanlara yerleştirileceklerdir.

Soru: Tercih bildirip bir yükseköğretim kuruma yerleştirildim, ek yerleştirmelerde tekrar tercih verebilir miyim?

Cevap: Hayır, bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar ek yerleştirme dönemi tercih bildiremezler. Tercih yaptığı halde bir programa yerleşemeyen ya da hiç tercih bildirmeyen adaylar ek yerleştirme tercihlerinde bulunabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir