Çocukları YKS’ye Girecek Ebeveynlere 5 Önerileri

1) Koşulsuz Sevgi: Çocuğunuza koşulsuz sevgi gösterin. Sevginin fazlası olmaz, sevgi koşullu olamaz. Çocuğunuzu sevmeniz onun sınavdan alacağı puana bağlı değildir. Koşulsuz sevildiklerini bilen insanlar güvende olduklarını anlarlar.

2) Yeterlilik: Çocuğunuzun kapasitesini ve becerilerini tam olarak kullanabilme yeterliliğine sahip olduğunu unutmayın. Bu yeterlilik deneyimle kazanılır, çocuğunuzun aldığı sorumluluğu onunla paylaşın.

3) Özgüven: Çocuğunuzun özgüvenini önemsemeden daha çok hatalarına, aldığı risklere, yanlış davranışlarına odaklanırsanız çocukta utanma, çaresizlik ve güçsüz hissetme kısır döngüsü gelişir. Buna izin vermeyin.

4) Gerçek Başarı: Sınavdan alınan puan sadece bir sonuçtur ve sonuçların etkisi zamanla değişir. Çocuğunuz sınavda başarılı dahi olsa bu başarının da bir son kullanma tarihi vardır. Başarıdan bahsederken yanında mutlaka mutluluktan bahsetmek gerekir. Çocuğunuzun ve sizin mutluluğunuz her şeyden önemlidir.

5) Koşulsuz Kabullenme: Mükemmelin altındaki bir seviyede sonuç alan ve bu yüzden kabullenmeyeceklerini bilen çocuklar aynı zamanda sevilmeyeceklerinden de korkarlar. Çocuğa yüksek ama ulaşılabilir hedefler koyan, çocuğunu koşulsuz seven ve kabullenen ailelerin varlığı çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir